Çoğu zaman sadece lezzetli olduğu için tükettiğimiz meyvelerinse faydaları saymakla bitmiyor.Meyve ve sebze tüketimi sağlığımız için önem taşıyor.  Bu meyveyi her gün bir tane tükettiğinizde tansiyondan kolesterole hatta kansere kadar birçok hastalığı önlüyor. İşte mucize etkisi yaratan o meyve ve önlediği hastalıklar…

Elmanın faydalarını bilmeyen yok. Ancak bu kadar önemli olduğunu bilmiyorduk. Daha çok lezzetli olması sebebiyle tükettiğimiz elmanın bu faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız. Her gün tüketeceğiniz bir elma hangi sorunlara iyi geliyor? Günde bir elma yemenin cildimize ve vücudumuza ne gibi yararları olabilir? Günde bir elma yemek hangi hastalıklardan korur? İşte günde tek bir elma ile vücudumuza olanlar.

DİYET LİSTELERİNİN YILDIZI

Tarih boyunca kadınlar elmayı bakım ürünü olarak kullandılar. Elma suyu ile banyo yapanlar, günde sadece bir elma tüketerek herkesin hayran kaldığı güzelliklere ulaşanlar… Yalnızca güzelleşmek mi? Çeşitli sağlık sorunlarına da iyi gelen elma içerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur. Düşük kalorili olan elma birçok diyet listesinin başında gelir. Aç karnına yenildiğinde kanı temizleyip toksinleri atan elma inanılmaz bir enerji kaynağıdır.

HİPERTANSİYON İÇİN…

Tansiyonu dengelemek adına yenen bir meyvedir elma. Hipertansiyona birebir olan elmanın sirkesinin de tansiyon hastalarına iyi geldiği belirtilmektedir. Kalp krizi riskini azaltan elmanın kabuğunu soymadan yemek sağlığınız için daha yararlı olacaktır.

YÜZYILLARDIR KULLANILAN DOĞAL ANTİBİYOTİK

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrılarına da iyi gelen elma birçok eski medeniyette de akciğere bağlı çıkan ateşleri düşürücü bir antibiyotik olarak kullanılırmış. Günde 1 tane yenen elma günlük C vitamini ihtiyacımızın hepsini karşılamaya yeter. Bağırsakta oluşan çeşitli parazit ve zararlı bakterilerin atılmasına yardımcı olur.

KAHVEDEN DAHA ETKİLİ BİR UYKU AÇICIDIR

Kahveden daha fazla uyku açtığı bilinen elmayı sabahları kahve yerine tüketebilir ve kafeinin zararlı etkilerine karşı önlem alabilirsiniz. Aç karnınıza içtiğiniz o zararlı kahveler enerji vermek yerine hızla kan şekerinizi düşürür. Kahveden daha yavaş bir etkide enerji sağlayan elma kan şekerinizi düşürmeden tokluk hissi vererek günlük enerji miktarınızı dengeler.

SOLUNUM YOLLARINI ELMA İLE AÇIN

Hamile kadınların yemek listelerine mutlaka eklenen elma anne karnındaki bebeğin bağışıklık sistemini de koruyarak onları astım gibi büyük sağlık sorunlarından da korur. Astım hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada 1 ay boyunca her gün yenen elmanın solunum yollarını açtığı gözlenmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Giriniz.