Patates kızartması her öğün sıklıkla tercih edilen hem doyurucu hem de besleyici bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle yemek yapmak için mutfağa girildiğinde pek çok kişinin ilk aklına gelen patates kızartması hazırlamak oluyor. Patates kızartması kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanabilir, ancak işin mahareti patates kızartmasını çıtır çıtır kıvama getirmekte. Elbette ki bu her ne kadar hüner gerektirse de aslında patatesi o çıtırlığa kavuşturmak sanıldığı kadar da düşündürücü veya uğraştırıcı değil.

Çıtır çıtır patates kızartması hazırlayabilmek için öncelikle, patates seçiminde gerekli özeni göstermelisiniz. Bunun için de, yeşil olmayan ve yumuşamamış sert altın renginde olan patateslerden uzak durmalısınız.

Patatesleri doğrarken elinizde hafif yumuşadığını ve içerisindeki nişastasını saldığını fark etmişsinizdir. Bu durum patatesleri kızartırken kıtır olmasını engelleyen en önemli etkendir. Bu durumu engellemek istiyorsanız doğradığınız patatesleri buz gibi suyun içine atın ve içerisine bir iki damla sirke damlatın. Sertleştiğini siz de fark edeceksiniz.

Büyükten küçüğe herkesin sevdiği lezzet patates kızartmasını daha lezzetli ve çıtır yapmanın püf noktalarını sizler için derledik…

1. Yöntem 

Patateslerinizin çıtır çıtır olması için uygulayacağınız birinci yöntem patatesleri doğradıktan sonra soğuk suyun içinde bekletmektir. Daha sonra suyun içine iki damla sirke koyun. Patateslerin kızardığında tam istediğiniz gibi olduğunu göreceksiniz.

2. Yöntem 

Patateslerin çıtır çıtır olmasına yardım edecek bir diğer yöntem ise şu şekilde: Soda ve tuzu karıştırın. Bu karışımın içine patatesleri atın ve 30 dakika bekletin. Bu sürenin ardından suyun içinde çıkarın ve kızartın.

3. Yöntem 

Patates kızartırken çıtır çıtır olmasını sağlayan en kolay yöntemlerden biri de patatesleri dondurmaktır. Patatesleri dilimledikten sonra dondurucuya atın ve donmalarını bekleyin. Daha sonra bol yağın içinde kızartın.

4. Yöntem 

Patatesleri kızartacaksanız yıkadıktan sonra mutlaka kağıt havlu yardımı ile kuralayın.

Afiyet olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen Adınızı Giriniz.